Our Team

About > Our Team
Dynamic & Committed

Heritage Preparatory School faculty are committed to the dynamic teaching methods that distinguish Heritage from other institutions. They value each child as a person uniquely made in the image of God. Faculty are co-learners continually honing their teaching skills through ongoing faculty training. Above all, they are committed followers of Christ and have a genuine love for children.

President

Matt Skinner

President

Education:
Bachelor of Business Administration in Accounting, University of Texas at Arlington; Certified Public Accountant (inactive); Master of Education, Educational Leadership, Covenant College; Ordained Minister

Headmaster

Erin Hames

Headmaster

Education:
Bachelor of Science in Education, University of Georgia; Advanced Certificate in Women’s Studies, Southeastern Baptist Theological Seminary; Juris Doctorate, Georgia State University College of Law

Administration

Lexie Carter

Director of Communications

Education:
Bachelor of Science in Integrated Studies (Education and Sociology), Kennesaw State University

Kate Flanary

Events Director

Education:
Bachelor of Arts in History and Spanish, Berry College

Sue Hampel

Special Projects - Events

Education:
Bachelor of Science in Landscape Architecture, Rutgers University; Certified Marketing Director, I.C.S.C.

Michelle Marriott

Director of Admissions

Education:
Bachelor of Arts in Business Administration and Economics, Furman University; Master of Business Administration, Wake Forest University; Master of Education, Mercer University

Nikia Martin

Chief Financial Officer

Education:
Bachelor of Arts in Business and Economics, Agnes Scott College; Master of Accounting and Financial Management, DeVry University, Keller Graduate School of Management

Doc (Terrance) Martin

Athletic Director/Physical Education

Education:
Bachelor of Arts in Criminal Justice, Minor in Political Science, University of Alabama

Anthony Sciubba

Academic Dean; High School: History and Theology

Education:
Bachelor of Arts in History and Religion, Pepperdine University; Master of Arts of Religion in History of Christianity, Yale University’s Divinity School; Master of Studies in Late Antique and Byzantine Studies, Oxford University; Doctorate in Ancient History, Emory University

Irene Simoneaux

Special Projects - Fundraising and Accreditation

Education:
Bachelor of Science in Mathematics, College of Charleston

Jason Thomas

Dean of Students; Middle School Bible

Education:
Bachelor of Arts in Religious Studies, Washington University, D.Min. in Biblical Theology, Christian Life School of Theology

Bethany Vignes

Executive Assistant

Education:
Bachelor of Science in Secondary English Education, University of Louisiana at Lafayette

John Weichel

Director of Operations, Class 8 Science

Education:
Bachelor in Mechanical Engineering, University of Oklahoma; Masters in Mechanical Engineering, University of North Carolina; Candidate for Master’s of Divinity, The Southern Baptist Theological Seminary

Faculty & Staff

Dae Hee Ahn

Violin Teacher

Education:
Bachelor of Music, The Juilliard School; Master of Music and Doctorate of Musical Arts, Yale University

Christine Allen

Lower School: Class 3

Education:
Bachelor of Science in Elementary Education, Winthrop University

Michelle Bishop

Upper School: English Chair

Education:
Bachelor of Science in English Education, Bachelor of Arts in English, Latin Minor, University of Georgia; Masters in Communication, Georgia State University

Emily Black

Lower School: Class 1

Education:
Bachelor of Arts in Journalism, University of Arkansas; Orton Gillingham Classroom Educator trained

Katie Bragg

Speech Language Pathologist

Education:
Bachelor of Science in Communication Sciences and Disorders, Master of Education in Speech Language Pathology, University of Georgia, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Mamie Breaden

Nature Studies: Enrichment I and Class 1-3

Education:
Bachelor of Arts in Bible and Religion, King College; Graduate coursework in Teaching, Columbia International University, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Andy Bussey

Enrichment & Lower School Library Assistant

Education:
Bachelor of Science in Sport, Recreation and Wellness Management, Houghton College

Peter Bussey

Lower School: Class 1

Education:
Bachelor of Science in Psychology, Durham University; Orton Gillingham Classroom Educator trained

Shannon Choate

Lower School: Class 2

Education:
Bachelor of Science in Early Childhood Education, Kennesaw State University, Early Reading Endorsement, Gifted Education Endorsement; Orton Gillingham Classroom Educator trained

Whitney Combs

Upper School: Math Department Chair

Education:
Bachelor of Arts in Mathematics, Furman University; Master of Arts in Teaching in Middle and Secondary Mathematics Education, Kennesaw State University

Mallory Dawson

Librarian and Head of Theatre Department; Class 4 Writing and Grammar; Class 8 Literature

Education:
Bachelor of Arts in Humanities, University of Mobile

Emily Dewalt

Lower School P.E.; Clubs Assistant

Education:
Bachelor of Science in Health and Physical Education and Bachelor of Science in Bible, Clarks Summit University

Jim Dolas

Upper School: Science Chair; Middle School Logic

Education:
Bachelor of Science in Computer and Electrical Engineering, Purdue University; Master of Science in Electrical and Computer Engineering, Georgia Institute of Technology

Cooper Dunlap

Middle School Department Chair; Class 7- 8 History

Education:
Bachelor of Arts in History, Hillsdale College; Masters in Education, University of Georgia

Natalie Hargrove

School Nurse

Education:
Bachelor of Science in Pre-Nursing, University of Mississippi; Bachelor of Science in Nursing, University of Mississippi Medical Center School of Nursing

Sarah Kim

Lower School: Class 4-5 Literature; Class 5 Writing

Education:
Bachelor of Arts in English Education, Mississippi College

Kelly Laughlin

Lower School: Class 4-6 Bible

Education:
Bachelor of Science in Management, Shorter College; Bachelor of Arts in Early Childhood Education, Kennesaw State University

Carolynn Lord

Enrichment Art

Education:
Bachelor of Fine Arts Art Education, University of Mississippi; Master of Arts, University of Mississippi

Alyssa Lubbers

Technology Director and Registrar

Education:
Bachelor of Science in Early Childhood Education, Berry College; Master of Elementary Education, Delta State University; Teacher Training Program, Teach for America Corps Member

Ruth Malhotra

Upper School Adjunct Faculty for Religious Freedom & Apologetics

Education:
Bachelor of Science in International Affairs, Georgia Institute of Technology; Master of Science in International Affairs, Georgia Institute of Technology

Leann Martin

Enrichment I

Education:
Bachelor of Science in Elementary Education, Mississippi State University; Orton Gillingham trained by the Institute of Multisensory Education

Celia McCarthy

Enrichment I

Education:
Bachelor of Arts in Mathematics and Communications, University of Alabama, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Julianna McHale

Receptionist

Education:
Graphic Design Apprenticeship Certificate

Sarah Melber

Middle School: Class 6-7 Science; Enrichment II Nature Studies

Education:
Bachelor of Science in Environmental Science, Minor in Geology, Georgia College and State University; Graduate Coursework in Secondary Science Education, Western Governors University

Kaylin Moran

Director of Student Support

Education:
Bachelor of Science in Interdisciplinary Studies, Berry College; Master of Arts in Teaching Early Childhood Education, Berry College, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Morgan Nicoulin

Upper School: Foreign Language Department Chair; Latin and Grammar

Education:
Bachelor of Arts in Classics, Transylvania University; Master of Arts in Classics with focus on Latin instruction, Washington University in Saint Louis

Jewel Quiner

Enrichment Assistant

Education:
Bachelor of Arts in Communications, University of Georgia

Joy Rowan

Enrichment II and Clubs Coordinator

Education:
Bachelor of Science in Early Childhood Education, Auburn University, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Abby Salyer

Middle School: Class 6-7 Math

Education:
Civil Engineering Degree; University of Georgia, Masters Degree Teaching Secondary Mathematics; Kennesaw State University

Jennifer Sciubba

Lower School Lead Teacher, Class 3

Education:
Bachelor of Arts in Elementary Education; Arizona State University, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Hampty Smith

Middle School: Class 8 Math

Education:
Bachelor of Arts in Education, Southern Methodist University; Master of Education (Math), University of Georgia

Melissa Smith

Speech Language Pathologist

Education:
Bachelor of Arts in Communication Disorders, Auburn University; Master of Education in Speech Language Pathology, University of Georgia; Orton Gillingham Classroom Educator certified

Kristin Smith-Vaniz

School Counselor/College Guidance

Education:
Bachelor of Arts in Business Administration, The University of Georgia; Master of Arts in Marriage and Family Therapy, Richmont Graduate University

Natalie Sommers

Enrichment I & Clubs Assistant

Education:
Bachelor of Science in Early Childhood Education, Minnesota State University, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Whitney Stansell

Upper School: Fine Arts Chair

Education:
Undergraduate degree in Fiber Art, University of Georgia; Master in Drawing and Painting, The Savannah College of Art and Design

Kathleen Stewart

Lower School: Class 4 & 5 Math and Science

Education:
Bachelor of Science in Early Childhood and Special Education, North Georgia College; Master of Early Childhood Education, University of North Georgia, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Monica Stinson

Lower School: Art

Education:
Bachelor of Fine Arts, Berry College

Tony Taylor

Security Guard

Education:
Frederick Douglass High School, Printing Certification, Atlanta Technical College

Pearilya Thomas


Enrichment II

Education:
Bachelor of Arts in Mass Communications, Clark Atlanta University; Orton Gillingham Classroom Educator trained

Kenzie Thompson

Lower School: Class 2

Education:
Bachelor of Science in Education, Kennesaw State University; Masters in Early Childhood Education and ESOL, Kennesaw State University; Orton Gillingham Classroom Educator trained

Jayne Tivenan

Lower School Music

Education:
Bachelor of Music in Vocal Music Education, Hastings College; Master of Music Education, Teachers College at Columbia University

Peter Van Wyk

Middle School: Class 6-7 English; Middle School Speech & Debate; Class 9 Theology

Education:
Bachelor of Arts in English, Minor in History, Valdosta State University, Master of Arts in Arthurian Studies, University of Wales Trinity Saint David

Kevin Walker

Facilities Manager

Maddie Weichel

Lower School: Class 1

Education:
Bachelor of Science in Elementary Education, University of Arkansas, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Hannah Wight

Enrichment II

Education:
Bachelor of Science in Business Administration, University of North Carolina; Master of Arts in Religion, Reformed Theological Seminary, Orton Gillingham Classroom Educator certified

Rachel Williams

Class 3-6: Latin; Class 5-6: Grammar

Education:
Bachelor of Arts in Latin, University of Georgia; Bachelor of Science in World Languages Education, University of Georgia

Trustees
Mr. R. Gregory "Greg" Bloodworth
Mr. Phillip Bowen
Mr. William "Woody" F. Faulk
Mr. Mark C. Hayes
Mr. Christian Hempell
Mr. Dennis G. Howie
Mr. Adam Langston
Dr. Kelli Lanier
Mrs. Stephanie Peoples
Mrs. Mary Pugh
Mr. Adam H. Strange
Advisors
Dr. Kenneth L. Barnhardt
Rev. Dr. W. Davies Owens

The education of your child is one of the most important decisions you will make as a parent. Thank you for your interest in Heritage. We look forward to meeting you.